با این چند روش لکه خونی تشک را به راحتی نابود کن!!!

آموزش پاک کردن لکه خون از روی تشک به صورت اصولی

لکه دار شدن تشک یک اتفاق طبیعی است که در زندگی هر فردی ممکن است اتفاق بیافتد، که با داشتن کمی آگاهی به راحتی می‌توان از شر آن خلاص شد. ریختن خون، ادرار، عرق کردن یا ریختن غذا و مایعات بر روی تشک باعث لکه دار شدن آن می‌شود. وجود لکه بر روی تشک می‌تواند باعث انتشار بوی بد، آلوده شدن تشک و همچنین کاهش جنبه های بهداشتی، هنگام خواب شود.

ایجاد لکه خونی یکی از شایع ترین موارد آلوده شدن تشک می‌باشد که از مهم ترین عوامل آن می‌توان به خون دماغ، بریدگی پوست، باز شدن زخم یا نیش حشرات هنگام خواب اشاره کرد. لکه های خونی به دلیل داشتن برخی از مواد پروتئینی در ساختار خود و همچنین لخته شدن، به سادگی پاک نمی‌شوند و شستشو آن ها نیازمند کمی دقت و تکرار است.

اگر زمان زیادی از ایجاد لکه خونی بر روی تشک نگذشته باشد و لکه هنوز تازه باشد، می‌توان آن را به سادگی و خیلی زود از بین برد. لکه خونی خشک شده را هم می‌توان پاک کرد، ولی به تلاش و زمان بیشتر برای پاک شدن نیاز دارد.

ما در این مقاله سایت میترامترس انواع روش های پاک کردن لکه خون از روی تشک را بیان کرده ایم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

اگر لکه خونی هنوز تازه است، چگونه آن را پاک کنیم؟

پاک کردن لکه خون تازه از روی تشک

گفتیم که بهترین زمان برای پاک کردن لکه خون از روی تشک ، وقتی است که خون هنوز تازه بوده و جذب تشک نشده باشد. در چنین زمانی می‌توان با استفاده از یک حوله یا پارچه تمیز به همراه مقداری آب سرد، اقدام به پاک کردن لکه خونی کرد، توجه کنید که بعد از هر بار شستشو، با یک پارچه خشک خون را از روی تشک پاک کنید. تا زمانی که لکه هنوز به طور کامل پاک نشده است، این کار را تکرار کنید.

نکته: به این نکته توجه کنید که حتما در هنگام آلوده شدن تشک به لکه خونی، برای شستشو باید از آب سرد استفاده کرد. استفاده از آب گرم یا ولرم باعث سفت شدن لکه و نفوذ آن به لایه های پایین تر تشک می‌شود.

اگر لکه خونی خشک شد، چیکار کنیم؟؟

حشک شدن لکه خونی از روی تشک

اگر زمانی متوجه بروز لکه خونی بر روی تشک شده اید که لکه خشک شده است، باید با استفاده از یک محلول شوینده باید اقدام به پاک کردن لکه خونی از روی تشک کنید. مواد شوینده گوناگونی برای چنین مواقعی تولید شده اند، ولی باید با توجه به رنگ و جنس تشک از این مواد استفاده کرد.

اگر رنگ تشک شما تیره است یا بافت آن خاص و ظریف است، نباید از مواد شوینده قوی برای پاک کردن آن استفاده کنید. این کار ممکن است باعث از بین رفتن رنگ تشک یا آسیب به بافت آن شود. چندین روش برای پاک لکه خونی از روی تشک وجود دارد که ساده ترین آن ها عبارت اند از:

 

استفاده از آنزیم های شوینده
استفاده از آنزیم های شوینده بهترین راه برای پاک کردن لکه خونی از روی تشک است، این شوینده ها با شکست ساختار مولکولی لکه خون، ضعیف شدن و از بین رفتن لکه می‌شود. قبل از استفاده از این شوینده ها، حتما دستور العمل آن را مطالعه نمایید و با توجه به آن ها اقدام به شتسوی تشک کنید .
ابتدا یک حوله تمیز را به مواد شوینده آغشته کنید و به آرامی بر روی لکه خونی تشک بکشید، این کار باعث می‌شود لکه کمرنگ و کمرنگ شده و در نهایت به طور کامل پاک شود. این فرایند را تا زمانی که لکه کاملا پاک نشده است، تکرار کنید. سپس با آب سرد، محل لکه را تمیز کنید. در آخر با قرار دادن تشک در هوای آزاد، صبر کنید تا تشک خشک شود.

 

استفاده از محلول آب و جوش شیرین
اگر به مواد شوینده صنعتی دسترسی ندارید، می‌توانید با جوش شیرین و مقداری آب یک محلول ضد عفونی کننده و شوینده درست کنید.
ابتدا مقدار مشخصی جوش شیرین را با آب سرد ترکیب کنید و مستقیما بر روی لکه بریزید، بعد هم می‌توانید مقداری سرکه بر روی آن بپاشید. نیم ساعت صبر کنید تا به محلول به خوبی نفوذ کند، سپس با یک پارچه مرطوب آن را تمیز کنید و اجازه دهید تا تشک خشک شود. مطابق روش قبلی، ممکن است لکه خونی با یک بار شستشو به طور کامل پاک نشود، پس اینکار را تا زمانی که تشک خوشخواب شما به طور کامل پاک نشده است، تکرار کنید.

 

استفاده از محلول آب و نمک
نمک به خودی خود یک ماده ضدعفونی کننده و از بین برنده میکروب ها است، پس می‌توان برای پاک کردن لکه خونی از محلول آب و نمک هم استفاده کرد. ابتدا مقداری معین نمک را در آب سرد حل کنید، بعد نقاط لکه دار شده را با محلول آب و نمک آغشته کنید، ده دقیقه بعد آن را با آب سرد شستشو دهید. استفاده از آب و نمک برای استفاده از پارچه های نرم و آسیب پذیر مانند ابریشم توصیه می‌شود.

 

استفاد از هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)
 این ماده برای شتسشو تشک هایی با رنگ روشن و سفید بسیار توصیه می‌شود. ولی ممکن است استفاده از آن در تشک های تیره باعث از بین رفتن رنگ تیره آن شود.
ابتدا لکه را با آب سرد بشویید، سپس مقدار کمی هیدروژن پراکسید را بر روی لکه بریزید. 20 دقیقه صبر کنید و بعد با یک پارچه خشک لکه خونی را پاک کنید. در آخر با آب سرد دوباره نقاط لکه دار شده را شستشو دهید. این کار تا زمانی که لکه به طور کامل پاک نشده است، تکرار کنید.

 

نتیجه گیری

داشتن یک محیط خواب پاکیزه و عاری از هر گونه آلودگی تاثیر زیادی بر کیفیت خواب شما دارد، جدا از آن تمیزه نگه‌داشتن تشک یکی از مهم ترین جنبه های بهداشت خواب است که حتما باید به آن توجه شود. استفاده از پارچه های روتختی ومحافظ های نفوذ ناپذیر بر روی تشک، باعث می‌شود هنگام بروز هر گونه لکه بر روی آن، به راحتی اقدام به شستشو محافظ تشک کرد و از آلوده شدن تشک جلوگیری کرد.

اگر با تلاش زیاد و تکرار روش های شستشو نتوانستید لکه را از بین ببرید، از روش های دیگر را هم امتحان گنید و اگر با استفاده از روش های دیگر به جواب نرسیدید، بهتر است با یک متخصص یا مشاور در این زمینه تماس و از آن مشاوره بگیرید.

5/5 (1 Review)
[تعداد: 1    میانگین: 1/5]
اطلاعیه مهم شرکت میترا در خصوص سایر فروشگاه های اینترنتیمشاهده اطلاعیه
+