آیا خوابیدن با بالش بهتر است یا بدون بالش؟ کدام یک حس خوبی به ما می‌دهد؟ کدام یک از نظر پزشکی و علمی برای ما مناسب است؟ کدام یک مزایا بیشتری دارد؟ این سوال ها زمانی به سراغ ما میاید که بخواهیم بین خوابیدن با بالش و خوابیدن بدون بالش یکی را انتخاب کنیم.

بالش یکی از کالای های خواب اساسی همراه با تشک خوشخواب است، که تاثیر در کیفیت خواب ما دارد. عده ای اصلا نمی‌توانند بدون بالش یا با بالش سفت بخوابند و در مقابل عده دیگری خوابیدن بدون بالش را با خوابیدن با بالش را ترجیح می‌دهند. اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که خوابیدن با بالش بهتر است یا بدون بالش؟ برای پاسخ به این سوال باید به سراغ تحقیقات علمی و نظریه کارشناسان و پزشکان بر این موضوع برویم. اگر این سوال هم برای شما پیش آمده و کنجکاو هستید بدانید جواب آن چیست، تا انتها این مقاله همراه میترامترس باشید.

خوابیدن با بالش یا بدون بالش؟

خوابیدن با بالش یا بدون بالش

برای جواب به این سوال بهتر است بگوییم هردو مورد! یعنی هم خوابیدن با بالش خوب است و ممکن مزایایی همراه خود داشته باشد و هم خوابیدن بدون بالش، به علاوه که هردو صورت می‌تواند معایبی را به همراه خود داشته باشد. پس باید نکته به نکته هر دو را بررسی کنیم تا بفهمیم کدام یک بهتر است؟
مهم ترین مزیت خوابیدن با بالش راحتی است؛ یعنی هنگام خوابیدن بر روی بالش پر قو حس خوبی به شما می‌دهد در مقابل برخی متخصصین ارتوپد خوابیدن بدون بالش را پیشنهاد می‌کنند.
همچنین برخی معتقداند که استفاده مداوم از بالش باعث چین و چروک پوست انسان در هنگام برخورد با آن می‌شود و خوابیدن بدون بالش باعث کاهش مشکلات پوستی مناسب تر است و برای حفظ سلامت پوست توصیه می‌شود.

در مقابل برخی مخالف این موضوع هستند و اعتقاد دارند که استفاده از بالش هیچ آسیبی به پوست نمی‌زند و باعث راحتی در خواب می‌شود. البته استفاده از بالش مناسب، استاندارد و باکیفیت بسیار مهم است. این را هم بدانید که استفاده از بالش نامناسب موجب گردن درد، بدخوابی و بروز مشکلات برای ستون فقرات می‌شود.

 

خوابیدن بدون بالش

خوابیدن بدون بالش برای افرادی که مدت زیادی از بالش های نرم و راحت استفاده کرده اند کار بسیار سختی است، زیرا به داشتن بالش و خواب راحت عادت کرده اند. برای کسی که یک عمر با بالش مورد علاقه خود خوابیده است، دل کندن از آن بسیار سخت است. اما جدا از آن خوابیدن بدون بالش می‌تواند فوایدی برای شما داشته باشد.

 

جلوگیری از ایجاد درد در ناحیه پشت

استفاده از برخی از بالش ها باعث می‌شود که بدن در شرایط غیر طبیعی خود قرار بگیرد. گرچه وجود بالش باعث پشت درد نمی‌شود اما می‌تواند زمینه‌ی بسیاری از مشکلات را فراهم کند. وقتی هنگام خواب از بالش استفاده نکنید، بدن شما در حالت طبیعی قرار می‌گیرد و ستون فقراتتان می‌تواند به راحتی استراحت کند.

 

جلوگیری از گردن درد

استفاده از بالش باعث خم شدن گردن می‌شود و در طولانی مدت مشکلاتی را برای شما به وجود می‌آورد. بیشتر بالش ها کمکی به خوابیدن شما نمی‌کند و ممکن تاثیر بدی هم در خواب شما داشته باشد. عدم استفاده از بالش باعث می‌شود که گردن در حالت استاندارد خود قرار بگیرد و از گرفتگی و ایجاد درد در گردن جلوگیری کند.

 

جلوگیری از سردرد

بالش هایی با ارتفاع بالا باعث ایجاد سردرد و گردن درد می‌شود و همواره فشار زیادی بر ماهیچه های گردن وارد می‌کنند. همین مورد باعث می‌شود هنگام بیدار شدن از خواب با مشکلات گوناگونی نظیر سردرد مواجه شوید. استفاده نکردن از بالش می‌تواند از این مسئله تا حدودی جلوگیری نماید.

 

جلوگیری از آسیب رسیدگی به مو و پوست

بر اساس عقیده برخی از متخصصین به دلیل تماس مداوم پوست صورت و گردن با بالش، ممکن است چین و چروک هایی را بر روی پوست صورت و گردن ایجاد کند. همچنین در وقت در هنگام خواب غلت می‌زنید، موهایتان بر روی بالش ساییده می‌شود که همین امر باعث شکستن موها می‌شود. پارچه رویه بالش باعث جذب چربی مو و خشک شدن موهای سر می‌شود.

 

خوابیدن با بالش

خوابیدن با بالش

در ابتدا بهتر است به این موضوع خاطرنشان کرد که منظور ما از بالش، بالش استاندارد، باکیفیت و مناسب برای شخص خود است، اگر حس می‌کنید بالش شما این ویژگی ها را ندارد، خوابیدن بدون بالش می‌تواند برای شما بهتر باشد.

اما اگر از بالش مناسب استفاده می‌کنید، خوب است که در مورد مزایا آن هم بدانید. پیش تر گفتیم که مهم ترین مزیت استفاده از بالش نرم و مناسب، راحتی در هنگام خواب است. دلیل علمی اینکه بیش از سه دوم افراد به استفاده از بالش علاقه بیشتری دارند، این است که هنگام خواب عضلات گردن دچار کشیدگی می‌شوند و همین هم باعث کاهش جریان خون می‌شود تا افراد احساس بهتری داشته باشند.

بالش مناسب می‌تواند مشکلات مربوط به تنفس را در خواب کاهش دهد. به عنوان مثال اگر بالشی که انتخاب می‌کنید ارتفاع مناسبی داشته باشد، باعث کاهش خروپف در خواب می‌شود و گردش هوای بهتری را در سر ایجاد می‌کند.

راحتی در خواب مهم ترین عامل استفاده از بالش است که می‌توان به آن ذکر کرد، اگر که از یک بالش مناسب و استاندارد هم استفاده شود، مشکلات احتمالی را برای شما به حداقل می‌رساند.

 

در آخر با بالش بخوابیم یا بدون بالش؟

در آخر با بالش بخوابیم یا بدون بالش

خوابیدن با بالش و بدون بالش بر عهدده خودتان است، اگر شرایط در هر حالتی مناسب باشد، مانعی در آن نیست. برخی پزشکان به بیمارانی که دارای دیسک کمر یا گردن هستند توصیه می‌کند که شب ها بدون بالش بخوابند اما افراد عادی، می‌توانند به هر روشی بخوابند، فقط چیزی که مهم است، شرایط خوابیدن است، خوابیدن با بالش استاندارد و مناسب، ایرادی ندارد ولی اگر که بالش شما استاندارد نیست، بهتر است برای استراحت مهرهای گردن و کمر خود، هفته ای چند روز بدون بالش بخوابید تا به خوابیدن بدون بالش هم عادت کنید.
همناطور که خواندید خوابیدن بدون بالش بر روی تشک مناسب، فوایدی را به همراه دارد ولی در مقابل مهم ترین فایده استفاده از بالش، راحتی آن است که اکثر افراد آن را ترجیح می‌دهند.

استفاده از تشک خوشخواب هم برای داشتن خوابی خوب بسیار مهم است، اما باید تشکی که انتخاب می‌کنید کاملا طبی، و استاندارد باشد. فروشگاه اینترنتی میترامترس ارائه دهنده انواع تشک های خوشخواب طبی و فنری است که با تولید با کیفیت ترین تشک ها، بهترین خدمات را به شما ارئه می‌دهد. برای بازدید از محصولات میترامترس می‌توانید به سایت این شرکت مراجعه نمایید و از محصولات این فروشگاه بازدید نمایید.