راهنمای خرید تشک خوشخواب

خواب راحت در طول شبانه روز باعث بهبود سلامتی و رضایت فرد از زندگی میشود. خرید تشک خوشخواب خوب و مناسب یکی از عواملی است که کیفیت خواب و سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار میدهد. بسیاری از افراد به خاطر انتخاب نامناسب تشک دچار بد خوابی و مشکلاتی مانند سردرد، کمردرد و میشوند.

در این مطلب شما را در انتخاب مناسب ترین تشک خوشخواب راهنمایی میکنیم.

تشک خوب چه جور تشکی است؟

بهترین تشک برای خوابیدن، تشکی است که از سطح تخت بالاتر بیاید و کم ارتفاع نباشد. در تشک‌های معمولی، بحث ارتفاع مهم نیست و اصلا ارتفاع تعریف شده‌ای برای آن‌ها وجود ندارد، در حالی که انواع مدل‌های طبی و خوشخواب موجود در بازار، دارای ارتفاع متنوع هستند.

محتویات تشک‌ها و نوع مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها در انواع مختلف این محصول متفاوت است و در نمایندگی برند‌های ایرانی می‌توانید ماکت مواد تشکیل دهنده هر تشک را از نزدیک ببینید. نمد، فنر، موکت، یونولیت و فوم ازجمله مواد تشکیل‌دهنده تشک‌های خوشخواب هستند، در حالی که تشک‌های معمولی فقط از فنر تشکیل شده‌اند یا ابر و مواد‌پرکننده مانند پر و پشم در آن‌ها وجود دارد.

بهترین برند را برای خرید تشک خوشخواب را انتخاب کنید!

در بازار تعداد بسیاری از تولیدکننده ها مشغول تهیه و عرضه انواع تشک های خوشخواب طبی، فنری و هستند. بهتر است در مورد شرکت و برندی که قرار است از آن، تشک خود را تهیه کنید اطلاعات کافی داشته باشید و مطمئن شوید که تجربه و سابقه کافی در تولید محصول دارد و از مواد مرغوب در ساخت و تولید تشک استفاده میشود.

زیرا در غیر این صورت محصول کارایی خود را نخواهد داشت و در مدت زمان کمی نیز فرسوده میشود. کیفیت پایین تشک خوشخواب حتی ممکن است باعث کمردرد و آسیب به ستون فقرات شما شود. به همین دلیل در انتخاب و خرید محصول باید دقت کنید تا بهترین کیفیت آن نصیبتان شود.

تشک خوشخواب نرم بهتر است یا سفت؟

تشخیص نرم بودن یا سفت بودن یک تشک خوشخواب امری نسبی است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است فردی تشکی را نرم ارزیابی کند در صورتی که همان تشک برای فردی دیگر سفت باشد. به همین دلیل فروشنده نمیتواند درباره این موضوع با قطعیت نظر دهد. بهتر است خودتان هنگام خرید محصول میزان نرمی و سفتی آن را بسنجید و بر اساس راحتی خود آن را انتخاب کنید.

هیچ گاه یک تشک خوشخواب سفت را با این فرض که ماندگاری و دوام آن بیشتر است خریداری نکنید. زیرا سفت بودن تشک دلیل بر ماندگاری آن تا سالهای سال نیست. هنگام خرید محصول نباید میزان سفت بودن یک تشک خوشخواب را با تشکی دیگر در فروشگاهی دیگر مقایسه کنید. زیرا هر تولیدکننده ای روش ساخت خود را دارد و از جنس های متفاوتی استفاده میکند. میزان سفتی محصول بستگی به نوع تشک و مواد به کار رفته در آن دارد.

برخی افراد عقیده دارند تشک خوشخواب سفت تر برای ستون فقرات و کمر انتخاب مناسب تری است. اما در واقع این امر درست نیست. زیرا تشک های سفت در خمیدگی طبیعی ستون فقرات اختلال ایجاد میکند. بنابراین تشک های خیلی سفت انتخاب مناسبی نیستند.

بهتر است هنگام خرید تشک خوشخواب نرم تر تهیه شود تا شانه و لگن فرد بتواند کمی در تشک فرو رود و حالت طبیعی خمیدگی ستون فقرات حفظ شود.

تشک خوشخواب نرم بهتر است یا سفت؟

تشک خوشخواب خود را با ضمانت خریداری کنید!

برند تولیدی تشک و فروشگاهی که از آن خرید می کنید بسیار مهم هستند. خرید شما باید شامل خدمات پس از فروش و ضمانتنامه باشد. داشتن ضمانت نامه باعث میشود شما بتوانید به کیفیت محصول اعتماد کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید آن را برطرف نمایید.

بنابراین دقت کافی داشته باشید که جنسی که خرید می کنید حتما از برندهای معتبر و اصلی باشد و شرکت تولیدی تشک نسبت به خدمات پس از فروش محصول متعهد باشد. خرید از واسطه ها و نمایندگی های فروش نامعتبر اولا افزایش قیمت محصول را در پی دارد، ثانیا نمیتوان به کیفیت جنس خریداری شده اطمینان کرد.

بنابراین بهتر است به این مواد توجه داشته باشید تا پس از خرید دچار پشیمانی نشوید.

تشک ارزان قیمت نخرید!

در بازار تشک هایی با رنج قیمت متفاوتی وجود دارد. بدیهی است که تشک مرغوب از قیمت بالاتری نیز برخوردار است. برخی فروشندگان اقدام به فروش انواع ارزان قیمت آن میکنند. شما باید قبل از خرید آن از نوع مواد به کار رفته در آن مطمئن شوید. معمولا تشک هایی که ارزان قیمت هستند جنس مرغوبی ندارند و از موادی بی کیفیت ساخته شده اند. در نتیجه دوام و ماندگاری نیز ندارند.

بنابراین به صرف اینکه ازران است آن را انتخاب نکنید.

در مورد نوع مواد به کار رفته در تشک از فروشنده سوال کنید!

تولید کنندگان از طیف وسیعی از مواد برای ساخت تشک خوشخواب استفاده میکنند. شما باید در مورد محتویات و موادی که در ساخت آن به کار رفته بپرسید و محصولی را انتخاب کنید که از بهترین مواد تهیه شده باشد. معمولا تشک خوشخواب از موادی مانند نمد، فنر، فوم، موکت و یونولیت و تشک های معمولی فقط از فنر و مواد پرکننده ای مانند ابر، پشم و پر تهیه شده اند.

تشک خوشخواب دو لایه انتخاب کنید!

تشکهای خوشخواب دو لایه این مزیت را دارند که لایه زیرین آن به راحتی لک نمیشود. لایه رویی تشک به عنوان محافظ آن در برابر آلودگی و کثیف شدن عمل میکند. شما به راحتی می توانید لایه رویی را هر چند وقت یکبار بشویید و تمیز کنید و اطمینان داشته باشید که حداقل در چند سال اول استفاده از آن آلودگی و کثیفی به لایه زیری و خود تشک منتقل نمیشود.

تشک هایی که تنها یک لایه دارند به مرور زمان اثر تعریق و کثیف شدن به تشک منتقل می شود و روی آن لک زردی مشاهده میشود و شما را برای تمیز کردن آن به دردسر می اندازد. علاوه بر آن تشک شما ظاهر زشتی نیز به پیدا میکند.

تشکی انتخاب کنید که طول عمر بالایی داشته باشد!

شما باید تشک خود را حداقل برای مدت 5 یا 6 سال نگه دارید. بنابراین بهتر است محصولی را انتخاب کنید که طول عمر بالایی داشته باشد و به زودی فرسوده نشود. بنابراین حتی اگر لازم است هزینه بیشتری بپردازید این کار را انجام دهید.

در این صورت مطمئن خواهید بود جنسی با دوام تهیه کرده اید و دیگر مجبور نیستید دوباره مدت کوتاهی پس از خرید تشک هزینه اضافی پرداخت کنید و یکی دیگر تهیه کنید.

هنگام خرید تشک خوشخواب حساسیت پوستی خود را در نظر بگیرید!

در برخی از انواع تشکها ممکن است موادی استفاده شود که حساسیت زا باشد و از ترکیبات شیمیایی تهیه شده باشد. استفاده از این محصولات برای کسی که پوست حساسی دارد و با در معرض این مواد قرار گرفتن دچار حساسیت می شود انتخاب مناسبی نیست.

بنابراین قبل از خرید تشک در مورد مواد به کار رفته در آن و ایجاد حساسیت های احتمالی در بدن از فروشنده پرس و جو کنید و حتی اگر لازم است در این باره با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

تشک مناسب برای کودکان
تشک مناسب کودکان

اهمیت انتخاب تشک خوشخواب مناسب برای کودکان بیش از بزرگسالان است. زیرا کودکان مدت بیشتری را نسبت به بزرگسالان در خواب میگذرانند و علاوه بر آن بدن آنها نیز حساس تر است. در تشکی که برای کودکان انتخاب می شود نباید هیچ گونه مواد شیمیایی به کار رفته باشد.

زیرا این مواد برای سلامتی کودک ضرر دارد و رشد فیزیکی و مغزی او را تحت تاثیر قرار میدهد.
در ادامه عواملی را که باید هنگام خرید تشک برای کودکان در نظر گرفت ذکر میکنیم.

– ماندگاری و دوام برای خرید تشک خوشخواب

دوام تشک کودکان باید بیشتر از دوام تشک بزرگسالان باشد. زیرا کودکان خواه ناخواه به بازی روی تشک مشغول میشوند و روی تخت خود بالا و پایین میپرند. بنابراین باید جنسی انتخاب شود که دوام بالایی داشته باشد تا در اثر پریدن کودکان فرسوده نشود. یکی از با دوام ترین تشکی که می توان برای کودکان انتخاب کرد تشکی از جنس لاتکس است.

– تهیه شده از مواد طبیعی و ضد حساسیت

در ساخت تشک کودکان نباید از هیچ ماده مصنوعی و شیمیایی استفاده شده باشد. برخی مواد مصنوعی بخارهای سمی در خود دارند که تنفس آنها میتواند کودک را دچار حساسیت و بیماری کند. تشک های جنس لاتکس از مواد طبیعی ساخته شده اند. لاتکس از صمغ درخت کائوچو به دست می آید و ماده ای طبیعی است که هیچ حساسیتی ایجاد نمیکند.

– میزان سفتی یا نرمی تشک

میزان سفتی و نرمی تشک کودکان به خاطر اینکه در حال رشد هستند و ستون فقرات آنها در حال شکل گیری است از اهمیت بالایی برخوردار است. نباید تشکی که خیلی سفت یا خیلی نرم است برای کودکان انتخاب کرد. بهترین کار برای اطمینان از مناسب بودن میزان سفتی یا نرمی تشک، مشورت با متخصصین این حوزه است.

– عبور جریان هوا در تشک

بهتر است برای کودکان تشکی خریداری شود که تهویه هوا داشته باشد و جریان هوا به راحتی بتواند از لایه های آن عبور کند. در این صورت مانع عرق کردن کودک میشود و خواب راحت تر و آرام تری برای او به ارمغان می آورد. علاوه بر این عبور جریان هوا از لایه های تشک باعث ضدعفونی شدن آن و در نتیجه عدم ایجاد حساسیت و بیماری در کودک میشود.

نگهداری صحیح تشک خوشخواب چگونه است؟
استفاده از محافظ تشک

نگهداری صحیح تشک به عمر مفید آن می افزاید و باعث میشود به راحتی خراب نشود. تشک خوشخواب چیزی نیست که شما نیاز داشته باشید هر سال آن را تعویض کنید و تشکی نو جایگزین آن کنید. شما باید جنسی مرغوب تهیه کنید که مقاوم و با دوام باشد و به زودی از بین نرود.

همچنین باید نکاتی را رعایت کنید تا از تشک محافظت شود و دوام آن بیشتر شود. در این صورت شما تا چند سال بی نیاز از تهیه دوباره تشک هستید.

نکات لازم برای نگهداری مناسب تشک خوشخواب

1- آموزش به کودکان

به کودکانتان یاد دهید از آن به عنوان وسیله بازی استفاده نکنند و روی آن بالا و پایین نپرند. اینکار در تشکهای فنری به فنرها و اتصالات آن آسیب میزند.

۲- جابه جایی منظم

بهتر است هر 6 ماه یکبار تشک را پشت و رو کنید تا فشار وزن شما به طور متعادل روی تشک تقسیم شود و در اثر زمان در آن فرو رفتگی ایجاد نشود.
برگراندن تشک جهت جلوگیری از تورفتگی

۳- یکنواخت سازی با ضربات آرام

بهتر است هر 3 ماه یکبار به تمام قسمت های تشک با دست ضربات آرامی بزنید تا سطح آن یکنواخت شود

۴- استفاده از محافظ تشک بعد از خرید تشک خوشخواب

توصیه میشود برای روی تشک از محافظ ضد آب استفاده شود تا در اثر تعریق و یا ریختن نوشیدنی روی تخت به تشک نفوذ نکند. همچنین روکش مناسب، تشک را از لک شدن و پاره شدن دور نگه میدارد.

۵- انتخاب تشک خوشخواب با توجه به وزن و سایز

افرادی که وزن آنها بیشتر است باید نسبت به تحمل وزن آنها توسط تشک اطمینان حاصل کنند. چنین افرادی اگر می خواهند تشک فنری بخرند باید به تراکم فنر بندی و ضخیم تر بودن فریم آن توجه کنند. هر چه تراکم فنر های به کار رفته در محصول و ضخامت آنها بیشتر باشد راحت تر می تواند وزن فرد را تحمل کند و بنابراین عمر محصول افزایش می یابد. آنهایی که قصد دارند تشک بدون فنر تهیه کنند باید تراکم فوم و ضخامت آن را در نظر بگیرند.

۶- شستشوی منظم روکش و ملحفه ها

بهتر است به طور منظم ملحفه ها و روکش تشک شسته شود. بعد از خرید تشک خوشخواب ملحفه ها و روکش ها در اثر تماس با بدن، عرق، چربی و پوست های مرده را به خود جذب میکنند و به مرور زمان آلوده میشوند. در صورت تمیز نکردن آنها این آلودگی ها به بافت تشک منتقل میشود و به آن آسیب میزند. بدین ترتیب از کیفیت و عمر مفید محصول کاسته میشود. به همین دلیل توصیه شده است هر هفته یا هر دو هفته یکبار ملحفه ها و روکش تشک شسته شود.

۷- جلوگیری از ورود حیوان خانگی

شما نباید حیوان خانگی خود را وارد رختخواب خود کنید و او را روی تشک خود بیاورید. حیوان خانگی را هر چقدر هم تمیز نگه دارید باز هم ممکن است برخی آلودگی ها را به رختخواب منتقل کند. آنها نیز مانند انسانها بدنشان عرق می کند، موهایشان میریزد و سلولهای مرده بدنشان در اطراف پخش می شود و یا حتی ممکن است تصادفا در رختخواب شما ادرار کنند. در این صورت رختخواب شما به طور کامل آلوده می شود. به همین دلیل بهتر است آنها را در جای مخصوص خود نگه دارید و به رختخواب خود نیاورید.

۸- بررسی منظم بابت وجود حشرات موذی

هر چند وقت یکبار تخت و تشک را از نظر وجود رطوبت در آن یا حشره هایی مانند ساس بررسی کنید تا در صورت دیدن هر نشانه ای از آنها بتوانید نسبت به از بین بردن آنها اقدام کنید. این حشرات خیلی سریع میتوانند به تشک آسیب برسانند و آن را از بین ببرند. تهیه پوشش ضد ساس یکی از راههایی است که میتوانید به وسیله آن از تشک خود محافظت لازم را به عمل بیاورید. اگر احتمال وجود چنین حشره هایی را می دهید تشک را از محافظ آن خارج نکنید تا مطمئن شوید اثری از آنها وجود ندارد. میتوانید هر چند وقت یکبار تشک را زیر نور آفتاب بگذارید تا اگر حشره ای هم وجود دارد از بین برود.

۹- دقت در جابه جایی

بعد از خرید تشک خوشخواب هنگام جا به جایی آن باید بسیار دقت کنید و به خوبی از آن محافظت کنید تا هرگونه آسیب مانند خراش، پارگی و را به حداقل برسانید. بهتر است هنگام جا به جایی آن را به وسیله یک پوشش پلاستیکی بپوشانید تا آسیب نبیند. همچنین باید دقت کنید تا از خم شدن و یا تا شدن آن جلوگیری شود.

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]